Lečke iz stekla so bile pred leti običajen standard, danes pa jih vgrajujemo le na posebno željo ali v primeru posebej visokih dioptrij.
Današnje modelne dioptrijske lečke so izdelane iz kemično različnih plastičnih materialov in imajo v primerjavi s steklenimi veliko prednosti:
– pri isti dioptriji in obliki so približno 60 % lažje od steklenih
– tveganje loma je pri plastičnih lečkah občutno manjše kot pri steklenh, kar je posebej pomembno pri morebitnih nesrečah. Obstaja tudi paleta praktično nezlomljivih lečk, kar je posebej pomembno pri očalih za otroke, športnih očalih itd.
– površina plastičnih lečk je načeloma resda mehkejša od površine stekenih, vendar se danes skoraj brez izjeme uporabljajo plastične in steklene lečke z nanešenimi sloji proti zrcaljenju in je tako površina na obeh enako občutljiva oz. neobčutljiva na poškodbe
– prav tako so plastične lečke (polikarbonat) odpornejše od steklenih v posebnih delovnih pogojih, npr. v kovinskih delavnicah, kjer so v zraku iskre od brušenja, pri varjenju itd.
– v kombinaciji s sloji proti zrcaljenju so plastične lečke, tudi če so neobarvane, popolnoma nepropustne za UV žarke do valovne dolžine 400 nanometrov, kar pomeni, da so s takšnimi očali vaše oči brezskrbno zaščitene, kot z najboljšimi sončnimi očali
– plastične lečke so lahko izdelane v poljubnih barvah
– zaradi navedenih razlogov imamo tudi mi sami v svojih očalih zgrajene izključno plastične lečke
Glede na namen oz. geometrijo se različne vrste leč proizvajajo iz kemično različnih materialov, ki imajo med seboj različne lomne količnike svetlobe. S tem lahko predvsem stranki z višjimi ali visokimi dioptrijami, kjer bi ob uporabi običajnih standardnih leč le te bile videti debele, lepe, lahke in brez popačenja izgleda.